Izaberite stranicu

Panleukopenija mačaka
(Feline panleukopenia virus, FPV)


Panleukopenija, mačija kuga prestavlja veoma kontagiozno virusno oboljenje mačaka. Virus pripada familiji Parvoviride.
Oboljenje nije zonoza tako da ljudi od ove bolesti ne oboljevaju.
Kako se virus prenosi i kako se mačke inficiraju?
Virus se prenosi direktno i indirektno. Izlučuje se fecesom, povraćenim sadržajem, pljuvačkom i urinom. Ubraja se u veoma otporne viruse koji mogu preživeti u spoljnoj sredini i do godinu dana.
Vrata infekcije tj. mesto prodara virusa su sluznice resoiratornog i digestivnog trakta . Takodje prenosioci mogu da budu ektoparaziti, na primer buve.
Virus se najpre razmnožava u limfnim čvorovima, kroz 24-48 sati nastaje viremija pa se virus koncentriše u svim organima. Dolazi do oštećenja crevnih resica, leukopenije ( smanjenja belih krvih zrnaca), posledično se preterano razvija bakterijska mikroflora u cravima, što dalje rezultira eneteritisom.

Koji su simptomi panleukopenije?


Inkubacioni period varira. Traje od 4-14 dana. Bolest se javlja u perakutnom i akutnom toku. U perakutnom toku životinja ugine naglo, bez izraženih kliničkih simptoma i često se pogrešno konstatuje da je maca otrovana. U akutnom toku javlja se povraćanje, povišena temperatura, profuzna dijarea sa primesama krvi, anoreksija , depresija, apatija, dehidracija.

Kako se Panleukopenija dijagnostikuje?


Ono što je karakteristično za ovu bolest je da dolazi do pada broja belih krvnih zrnaca iz tog razloga se i bolest zove „Panleukopenija“. Tako da je za početak neophodno uraditi hematološke analize.
U današnje vreme je dosta lakše potvrditi bolest jer su nam dostupni brzi antigenski testovi kojim se bolest potvrdjuje u ambulanti.
Od labaratorijskih testova u upotrebi su lateks aglutinacija od uzoraka fecesa, ELISA, test hemaglutinacije a koristi se i PCR.

Lečenje Panleukopenije?


Lečenje je dosta kompleksno i neizvesno. U upotrebi je simptomatska, antibiotska i imuno terapija. Vrši se nadoknada tečnosti i aplikacija hiperimunog seruma.
Svakom slučaju se pristupa individualno i pravi se plan terapije.

Preventiva?


Vakcina, vakcina i samo vakcina.
Vakcina je efikasna mera preventive.
Daje se u vakcinalnom kompleksu za prevenciju Herpes i Kalici virusa.

#Veterinar #Vozdovac #Pet Impuls#FIP#Panleukenija #Veterinar Dušanovac